SP w Piotrowicach Strona Główna SP w Piotrowicach
Forum Szkoły Podstawowej nr 3 w Piotrowicach

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkurs Informatyczny
Autor Wiadomość
*Muzyk* 
Początkujący

Wysłany: 2007-10-26, 21:41   Konkurs Informatyczny

Niech pan napisze wymagania i materiały potrzebne do konkursu. 8-)
Tzn. zakres materiałów i ewentualnie jakieś przykłady zadań. :mrgreen:

Greif 

Wysłany: 2007-10-27, 01:20   

Są dwa konkursy, na razie podaję fragmenty regulaminu pierwszego
Pełny tekst regulaminu w formacie .doc

3. Przebieg konkursu.
  1. Konkurs jest trzy etapowy i obejmuje etap szkolny, rejonowy i wojewódzki. Szczegółowy harmonogram przebiegu konkursu określa załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  2. Etap szkolny składać się będzie z testu wiadomości teoretycznych oraz sprawdzianu umiejętności praktycznych – przy komputerze.
  3. Etap rejonowy będzie przeprowadzony w formie pisemnej. Może wziąć udział co najwyżej 800 uczestników konkursu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w etapie szkolnym.
  4. Etap wojewódzki składać się będzie z testu wiadomości teoretycznych oraz sprawdzianu umiejętności praktycznych – przy komputerze. W etapie wojewódzkim konkursu – w części teoretycznej - może wziąć udział co najwyżej 200 uczestników konkursu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w etapie rejonowym. W części praktycznej może wziąć udział maksymalnie 100 uczestników, którzy w części teoretycznej uzyskali największą liczbę punktów. O kolejności miejsc w etapie wojewódzkim decyduje łączna liczba punktów uzyskanych przez uczestnika w części teoretycznej i praktycznej. Tytuł laureata konkursu może uzyskać co najwyżej 50 uczestników konkursu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w etapie wojewódzkim.

===
11. Tematyka konkursu obejmuje poszerzone treści podstawy programowej z informatyki w klasach I – III gimnazjum, w szczególności zagadnienia:

1. zastosowanie edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego
  2. algorytmika i programowanie w języku LOGO,
  3. tworzenie stron WWW w oparciu o język HTML,
  4. ogólna wiedza na temat komputerów i informatyki.

12. Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności uczestników.

1. Ogólna wiedza na temat informatyki i komputerów:

1. budowa komputera;
    2. urządzenia peryferyjne;
    3. systemy liczbowe.

2. Edytor tekstu:

1. wprowadzanie i formatowanie tekstu;
    2. podział teksu na strony, sekcje i kolumny;
    3. tworzenie przypisów i spisów treści / ilustracji;
    4. tworzenie i formatowanie tabel;
    5. osadzanie i formatowanie elementów graficznych;
    6. wyszukiwanie i zamiana fragmentów tekstów;
    7. formatowanie nagłówków i stopek;
    8. tworzenie i edycja wzorów i równań matematycznych.

3. Arkusz kalkulacyjny:

1. formatowanie komórek (format, czcionki, krawędzie, wypełnienie, wyrównanie, scalanie);
    2. obliczanie wartości wyrażeń;
    3. tworzenie formuł z wykorzystaniem różnych metod adresowania;
    4. zastosowanie podstawowych funkcji matematycznych (np. zaokrąglanie liczb, reszta z dzielenia całkowitego, potęgowanie, pierwiastkowanie, sumowanie zwykłe i warunkowe, wartość bezwzględna z liczby, itp.);
    5. funkcje statystyczne (np. średnia arytmetyczna, maksimum, minimum, zliczanie komórek spełniających zadany warunek, itp.);
    6. przetwarzanie tekstów za pomocą funkcji tekstowych (łączenie i dzielenie tekstów, obliczanie, zamiana liczb na teksty, itp.);
    7. tworzenie, edycja i formatowanie wykresów (np. przygotowanie danych do tworzenia wykresów, tworzenie wykresów standardowych i niestandardowych, formatowanie elementów takich jak: osie, skale, liczby, tło, wypełnienie, tytuł, legenda, tabela danych, itp.);
    8. zastosowanie operatorów i funkcji logicznych oraz funkcji informacyjnych (umiejętność tworzenia warunków logicznych z zastosowaniem operatorów i funkcji, zastosowanie zagnieżdżonej funkcji warunkowej);
    9. funkcje wyszukiwania i adresu (wyszukiwanie danych w tabelach).

4. Algorytmika:

1. podstawowe metody zapisu algorytmów;
    2. symbole stosowane w schematach blokowych;
    3. tworzenie i interpretacja prostych schematów blokowych;
    4. tworzenie i interpretacja algorytmów zapisanych w postaci pseudokodu.

5. Programowanie w języku Logo:

1. podstawowe polecenia grafiki żółwia sterujące ruchem i pisakiem;
    2. zastosowanie instrukcji iteracyjnych;
    3. tworzenie funkcji procedur bez i z parametram;
    4. wykorzystanie technik iteracyjnych i rekurencyjnych w tworzeniu procedur i funkcji;
    5. tworzenie zestawu procedur realizujących projekt graficzny (realizacja gotowego projektu w ogólnym zarysie powinna zawierać: przygotowanie / wyczyszczenie ekranu, przemieszczenie zółwia do określonego położenia, schowanie żólwia, ustalenie kolorów i grubości lini, zdefiniowanie wyglądu tła, wywołanie właściwych procedur realizujących zadanie).

6. Tworzenie stron WWW w języku HTML

1. poprawne kodowanie "polskich" znaków diakrytycznych;
    2. wybór koloru lub/i tła strony;
    3. korzystanie z nagłówków;
    4. formatowanie koloru i rozmiaru czcionek;
    5. wstawianie i formatowanie grafiki;
    6. hiperłącza do innych stron (tekstowe i graficzne);
    7. wyliczanie i numerowanie;
    8. proste tabele;
    9. podział strony na ramki;
    10. interpretacja kodu strony i jego optymalizacja / poprawienie.

===
14. Wykaz literatury obowiązującej uczestników oraz stanowiącej pomoc dla nauczyciela.

Wykaz podręczników do nauczania informatyki w gimnazjum dopuszczonych do użytku szkolnego przez MENiS opublikowany w Internecie pod adresem http://www.menis.gov.pl (Oświata – Podręczniki szkolne - Gimnazjum).
  1. Marek Luliński – „Zadania konkursowe z informatyki”, Wydawnictwo „Mikom” Warszawa, luty 2002r.
  2. Małgorzata Mordaka, Janusz Białowąs – „Elementy informatyki – zbiór ćwiczeń”, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 1998r.
  3. Alojzy Drogowski – „Zbiór ćwiczeń z LOGO pozycja uzupełniająca”, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, 1995r.
  4. Zbiór zadań z pięciu edycji Mazowieckiego Przedmiotowego Konkursu Informatycznego dla gimnazjalistów LOGIA, opublikowany pod adresem internetowym: http://logia.oeiizk.waw.pl
  5. Agnieszka Borowiecka, Maciej Borowiecki, Krzysztof Chechłacz, Wanda Jochemczyk, Agnieszka Samulska - „Konkursy Informatyczne LOGIA i miniLOGIA 2002/3 - 2003/04”, OEIiZK Warszawa 2004 r.
  6. Andrzej Walat – „Wprowadzenie do języka i środowiska Logo Komeniusz”, OEIiZK Warszawa 1996r.

słonko 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-10-31, 16:19   

No właśnie p. Greif pan coś mówił, że będzie pan chciał z nami (czyt. tymi którzy się zgłosili) przerobić język HTML. Tzn podstawy, a jakoś to umilkło, a do olimpiady coraz bliżej.

Greif 

Wysłany: 2007-10-31, 16:56   

Umilkło, bo nikt do mnie nie pisze, a ja większą uwagę zwracam na to, co mam na piśmie, niż jak ktoś do mnie mówi.
Proszę tu napisać, kto konkretnie chciałby brać udział, i co już potrafi z tej powyższej listy.

słonko 

Wysłany: 2007-10-31, 17:02   

Tzn pani Grzybek powiedziała, że LogoKomeniusza z nami zrobi II gim. i że wytłumaczy nam tamtą reszte co jest nie zrozumiałe, a pan niby miałby nam HTML wytłumaczyć.

Ja od razu mówie ja w HTML jeszcze nic nie robiłam i nie bardzo w ogóle to wszystko kapuje nie wiem jak Kinga, a kto więcej idzie to ja nie wiem.

Greif 

Wysłany: 2007-10-31, 17:21   

No jakbyście się wszyscy zebrali w forum, to nie byłoby źle, na razie wiem o Tobie, Kindze (ma tu konto?) i *Muzyku*.

No i napiszcie, co oprócz html'a mam wytłumaczyć...

słonko 

Wysłany: 2007-10-31, 17:24   

Kinga nie, jak narazie, bo powiedziała, że założy jak pan będzie tutaj coś konkretnego pisał. Ale ja postaram się ją zmobilizować, żeby już teraz założyła konto.

Linka 
Nałogowiec
Absolwent.^^

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2007-10-31, 19:12   

Więc tak: ja również w tym jestem. Ogólnie to wymagania są nawet git. Nie czaje tylko za bardzo, o co chodzi z tym Excelem :-P .

WoJtEk ;) 
Pan i Władca

Wysłany: 2007-11-01, 22:40   

który konkretnie punkt/punkty

Greif 

Wysłany: 2007-11-01, 22:47   

słonko napisał/a:
Kinga nie, jak narazie, bo powiedziała, że założy jak pan będzie tutaj coś konkretnego pisał. Ale ja postaram się ją zmobilizować, żeby już teraz założyła konto.

Ja nie chcę nikogo wypychać do konkursu, liczą się chęci. A Kinga to co rozumie przez "konkretne" rzeczy?

słonko 

Wysłany: 2007-11-02, 08:12   

Ona idzie na konkurs, tylko jej się nie chce zarejestrować na forum. Nie wiem co przez to rozumie, bo ona wiele rzeczy rozumie pod jednym pojęciem i nie łatwo to przewidzieć.

Kinia 

Wysłany: 2007-11-02, 15:21   

kto powiedzial ze mi sie nie chce? xP i co nielatwo przewidziec? xD ;]

słonko 

Wysłany: 2007-11-02, 15:26   

Kinia sama powiedziałaś, że Ci się nie chce zarejestrować i żebym Ci dała znać jak coś to może wtedy się zarejestrujesz. A niełatwo przewidzieć, jaki masz plan dnia, co masz zamiar robić i czy Ci się zdanie na temat olimpiady nie odwidziało.

Kinia 

Wysłany: 2007-11-02, 15:33   

aaa tam ;p. hm... no sama przyznam ze z tym planem dnia to ja nawet sama nie wiem zawsze co bede robila xD ;p a olimiada mi sie nie odwidzi ;] badz spokojna :mrgreen:

Greif 

Wysłany: 2007-11-03, 17:47   

No więc, ile w końcu osób do tego konkursu?

Linka, Słonko, Muzyk, Kinia na razie, tylko jak ktoś raz na tydzień będzie wchodził na forum, to niech sobie da spokój z olimpiadą, bo czekanie, aż "ktoś mnie nauczy" jest bez sensu.

Odpowiedz do tematu